Skuter elektryczny jak działa?

On:

Na przestrzeni ostatnich kilku lat transport miejski został wzbogacony o zupełnie nowy środek lokomocji. Co ciekawe może korzystać z niego większość osób, która ukończyła 18 lat bez potrzeby posiadania prawa jazdy bądź innych uprawnień wynikających z np. prawa jazdy. Skuter elektryczny stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku zatłoczonych miast oraz na średnich dystansach. Wiele firm oferuje obecnie możliwość wypożyczenia skutera miejskiego, który jest tanią i niezwykle ekologiczną alternatywą dla samochodów. Pozwala zaoszczędzić także masę czasu związaną ze staniem w korkach w godzinach szczytu. W jaki sposób działa skuter elektryczny? Czy warto mieć go na własność? Tego dowiesz się właśnie w niniejszym artykule!

Kto może skorzystać ze skuterów miejskich?

Odpowiedź jest dosyć prosta. Skutery elektryczne może prowadzić prawie każdy. Kierowanie skuterem miejski nie wymaga większych umiejętności. Są one lekkie i zazwyczaj wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Wystarczy posiadać ukończone 18 lat przed 1 stycznia 2003 roku bądź posiadać prawo jazdy kategorii AM. W pierwszym przypadku należy mieć przy sobie dowód osobisty bądź jakikolwiek inny dokument pozwalający na weryfikację wieku. Co oferuje w zamian skuter elektryczny? Niewątpliwym atutem jest kompaktowy rozmiar, który pozwala zaparkować nim w zasadzie w każdym miejscu. Jednak należy mieć na uwadze, że poruszając się jednośladem stajemy się uczestnikiem ruchu drogowego. Skutery elektryczne to motorowery. Obowiązują nas więc identyczne zasady, co innych kierowców. Jest to jednak niewielka wada w zamian za 45 km/h.

Jak działa skuter miejski?

W celu skorzystania z usług firm wypożyczających skutery, należy zarejestrować się w dedykowanej aplikacji, a następnie podpiąć do niej kartę kredytową lub doładować konto. Wszystko zależy od regulaminu po stronie usługodawcy. Rejestracja jest szybka i zajmuje kilka minut. Wystarczy wypełnić formularz, a następnie załączyć do niego zdjęcia dokumentu uprawniającego do jazdy. Są to wspomniane:

  • dowód osobisty,

  • prawo jazdy kategorii AM,

  • karty motorowerowa.

Co ciekawe w odróżnieniu od rowerów miejskich, skutery nie posiadają stacji dokujących. Można je wypożyczyć za pomocą mapki dostępnej za pośrednictwem aplikacji, a następnie odstawić w dowolnym miejscu. Oddanie skutera jest tak samo proste, jak jego wypożyczenie. Po skończonej jeździe należy zaparkować go w najbliższej strefie.

Jak wygląda NNW i OC skuterów miejskich?

Każdy elektryczny skuter posiada ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli ulegnie on wypadkowi, to wypożyczający nie ponosi żadnych kosztów związanych z kolizją. Zobowiązany jest jednak powiadomić o sytuacji odpowiednie służby publiczne, a takżę firmę będącą właścicielem jednośladu. Ubezpieczenie NNW z kolei pozostaje po stronie kierowcy. Skutery miejskie, podobnie jak hulajnogi elektryczne oraz inne środki transportu pochodzące z wypożyczalni mogą stać się przyczyną uszczerbku na zdrowiu. Pod tym kątem tylko i wyłącznie dana osoba jest odpowiedzialna za to, aby zadbać o ewentualne koszty zwrotu wynikającego ze szkody zdrowiu.

Dlaczego warto zakupić własny skuter elektryczny?

Ze względu na koszty! O wiele taniej z dłuższej perspektywy czasowej jest zainwestować nieco więcej. Cena 100 km przejechanych na jednym ładowaniu własnego jednośladu to koszt 3 zł. Każdy kto regularnie korzysta ze skuterów miejskich może bardzo łatwo obliczyć jak szybko zwróci się taki nabytek. Własny skuter elektryczny to szybki i ekonomiczny sposób na ominięcie porannych korków, a także metoda na tańszy dojazd do sklepu, pracy, a także wycieczki poza miasto. Ponadto nie ma obecnie bardziej ekologicznego rozwiązania. Pojazdy napędzane elektrycznie to obecnie przyszłość. W przeciągu kilku lat z pewnością staną się doskonałą alternatywą dla samochodów. Aktualnie stanowią środek zastępczy w stosunku do skuterów spalinowych. Już dziś więc warto zastanowić się nad inwestycją.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December