Skuter czy rower elektryczny?

On:

Wydawałoby się, że są to pojazdy mocno zbliżone do siebie. Zgadza się występują liczne podobieństwa pomiędzy skuterami oraz rowerami elektrycznymi, jednak na o wiele większą zasługują różnice. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju pojazdy elektryczne. Zapewniają one możliwość przemieszczania się w sposób o wiele prostszy i efektywniejszy. Absolutnym hitem okazały się hulajnogi elektryczne, a rynek aktualnie podbijają skutery elektryczne i rowery napędzane alternatywnie. Jednak prawda jest taka, że oprócz specyfikacji technicznej, największą przeszkodą w korzystaniu z elektrycznych środków lokomocji są po prostu przepisy prawne. Z jakiego powodu skuter to lepsze rozwiązanie niż rower z napędem? Tego dowiesz się z tego artykułu!

Dlaczego warto kupić skuter elektryczny?

Najlepiej zacząć jest od kwestii technicznych oraz prawnych, które przeplatają się ze sobą. Tutaj najlepiej posłużyć się konkretnymi przykładami. Skorzystamy więc z porównania skuterów elektrycznych z naszej oferty BiliBike. Po pierwsze nie jest prawdą, że rower elektryczny można przyrównać do skutera. Dlaczego? Z tego względu, że oba środki transportu mają zupełnie inne przeznaczenie, a także jednostki napędowe.

Skuter to w definicji prawnej motorower podlegający pod przepisy Prawa o Ruchu drogowym, a także Ustawy o elektromobilności. Rower można wprawić w ruch za pomocą siły mięśni. Silnik elektryczny wbudowany w ramę ułatwia pedałowanie i przez co redukuje wydatek energetyczny konieczny do jazdy. Jednak nadal pojazd tego typu wymaga od kierującego nieustannego wkładania własnych zasobów energetycznych w celu poruszania się.

Tutaj właśnie pojawia się pierwsza kwestia dlaczego skuter elektryczny jest lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest to środek transportu w pełni autonomiczny. W naszej ofercie można skutery marki BILI BIKE, jak i Sunra, które napędzane są wyłącznie za pomocą energii elektrycznej. Wszystkie modele zapewniają satysfakcjonujące osiągi oraz są niepowtarzalne pod kątem wygody płynącej z jazdy. Z perspektywy regularnych dojazdów do pracy skutery elektryczne są po prostu bardziej efektywne i komfortowe. Nie wymagają wkładu energetycznego kierowcy i oferują przy tym szerokie spektrum zasięgu na pojedynczym ładowaniu.

Dlatego Bilibike to m.in. świetne rozwiązanie dla osób starszych, które mają już z jazdą na rowerze. Nasze pojazdy można dostosować indywidualnie do potrzeb każdego kierowcy. Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie oraz wrażeniom płynącym bezpośrednio z każdej podróży.

Rower elektryczny nie nadaje się do jazdy po drogach publicznych

Niestety, ale przepisy prawne zabraniają uczestnictwa w ruchu drogowym rowerom elektrycznym. Można korzystać z pobocza w razie braku chodnika. Jednak w przypadku obecności drogi rowerowej w zasięgu wzroku, rowerzysta zobowiązany jest do skorzystania z niej. Rower elektryczny nadal pozostaje rowerem, napędzany jest przez pedały połączone łańcuchem, których moc wzmacniana jest przez silnik elektryczny 250 W. Jest to nieporównywalnie słabsza specyfikacja techniczna niż w przypadku skuterów elektrycznych. Dodatkowo każdy rower ograniczony jest do prędkości 25 km/h, która stanowią najniższą wartość w przypadku skuterów. Ponadto decydującą sprawą, jeśli wahamy się pomiędzy zakupem obu wymienionych środków transportu jest zasięg. Żaden silnik wbudowany w ramę roweru nie dorówna pod względem pojemności akumulatorowi skutera elektrycznego. Jest to różnica minimum 1500W w przypadku najmocniejszych modeli rowerów oraz skuterów.

Dlaczego warto zdecydować się na skuter elektryczny w przypadku ruchu drogowego?

Ze względu na efektywność. Przede wszystkim każdy skuter elektryczny jest motorowerem. W świetle Prawa o Ruchu drogowym wymaga rejestracji, posiadania uprawnień do prowadzenia, a także nakłada obowiązek płacenia OC. W zamian oferuje jednak możliwość poruszania się po drogach publicznych z prędkością 45 km/h. Jest to coś czego nie zagwarantuje żaden rower elektryczny.

BiliBike to ekologiczne, szybkie i wydajne środki transportu, które dostosowane są do potrzeby współczesnych uczestników ruchu drogowego. Nasze produkty pozwalają dotrzeć w zasadzie wszędzie. Elektryczne skutery to pojazdy dla kierowców, którzy lubią być w ruchu i regularnie korzystają z ruchu w miastach. Stanowią doskonałą alternatywę dla samochodów, gdyż redukują konieczność stania w korkach, a także zapewniają o wiele niższe koszty eksploatacji. W przypadku skuterów z silnikiem spalinowym koszt paliwa na 100 km to około 3 litry. Wymaga to zakupu benzyny w cenie od 15 do około 18 zł. Z kolei skuter elektryczny na tym samym dystansie generuje koszty na poziomie 2-3 zł. Pojazdy napędzane elektrycznie to zdecydowanie przyszłość. W przeciągu dwóch lat liczba skuterów elektrycznych, a także środków transportu napędzanych energią sieciową wzrosła praktycznie czterokrotnie. Z tego względu warto już dziś zastanowić się nad inwestycją, która z pewnością zwróci się eksploatacyjnie w perspektywie kilku najbliższych lat.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December