Ile kosztuje skuter elektryczny?

On:

Cena w przypadku pojazdów jednośladowych napędzanych alternatywnie zaczyna się mniej więcej od tysiąca złotych. Jednak od razu warto wspomnieć, że skutery elektryczne tego typu nie są dobrym wyborem. Niskie koszty wynikają z wielu oszczędności w trakcie produkcji. Komponenty będą ulegać częstszym awariom, a także nie zapewnią pozytywnych wrażeń płynących eksploatacji. Dlatego warto zdecydować się na nieco większą inwestycję, która przekroczy niejednokrotnie kilka tysięcy złotych, jednak w zamian zaoferuje wiele oszczędności, a także zdecydowanie więcej przyjemności wynikającej z jazdy. Warto zaznaczyć, że jest to inwestycja na lata, która zwraca się ze względu na dość niskie koszty eksploatacji. W jakim przedziale wybrać skuter elektryczny? Jakie jest absolutne minimum, które warto zainwestować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz właśnie w tym artykule!

Czym kierować się przy wyborze skuterów elektrycznych?

Decyzja uzależniona jest od indywidualnych preferencji przyszłego kierowcy. Warto wspomnieć, że wraz z wyższym kosztem zakupu, nabywca otrzymuje z reguły szereg różnego rodzaju udogodnień. W zasadzie kierować jednak należy się czterema podstawowymi czynnikami, którymi są:

  • cena,

  • moc,

  • szybkość ładowania,

  • zasięg.

Każda z wymienionych cech łączy się ze sobą. Większy zasięg wymaga baterii o wyższej mocy, z kolei efektywne ładowanie wymaga lepszej jakości kabla do ładowania. Natomiast każde z nich wpływa ostatecznie na cenę.

Różnice pomiędzy skuterami elektrycznymi

Każdy z wymienionych wcześniej elementów jest istotny. Dlatego warto dopasować pojazd do potrzeb. Jak to zrobić? Najlepiej jest przedstawić to na dwóch przykładach:

  • Zakup dobrej jakości modelu w klasie optimum to koszty zaczynające się od 3 tysięcy złotych. W tym aspekcie polecamy Bilibike GRACE, który pozwala przejechać 55 km na jednym ładowaniu. Zasięg sprawdzi się idealnie w przypadku kierowców, którzy mieszkają w mieście i pracują w obrębie około 30 km od swojego domu. Moc skutera elektrycznego to 800W, nie jest więc wymagane posiadanie większych uprawnień do korzystania z tego pojazdu. Ponadto jednoślad rozwija standardową prędkość 45 km/h. Baterię można w dowolnej chwili wyjąć i naładować np. w czasie godzin pracy. Mniejsza pojemność oznacza konieczność częstszego dbania o stan akumulatora. Jest to więc idealny pojazd dla osób, które nie będą miały z tym problemu.

Skuter elektryczny grace zel

  • Jeśli jednak codziennie pokonujemy o wiele większe dystanse, to 55 km może okazać się niewystarczające. W tym wypadku prawdziwe skutery elektryczne zaczynają się dopiero w przedziale cenowym od 9 tysięcy złotych wzwyż. Doskonałym przykładem będzie BiliBike Hawk Lithium, czyli maszyna dostosowana idealnie swoimi możliwościami do ceny. Zauważyć należy przede wszystkim różnicę w zasięgu. Skuter posiada miejsce na drugi akumulator, który dodatkowo zwiększa ją nawet do 130km.

  • Ponadto możliwa jest również jazda z pasażerem do 150 kg obciążenia, która w przypadku tańszych skuterów elektrycznych może spowodować awarię komponentów. W przypadku Hawka mamy również do czynienia z o wiele lepiej wykonanymi wykończeniami siedzenia, manetek, a także wskaźników oraz liczników. Lepszy akumulator to również szybsze przyspieszenie przez, co jazda skuterami elektrycznymi tego rodzaju jest o wiele bardziej przyjemna, a przede wszystkim płynna.

skuter elektryczny bili bike hawk lithium double

Jak wybrać skutery elektryczne pod indywidualne potrzeby?

Odpowiedź wydaje się dość prosta. Przed zakupem należy przemyśleć do czego będzie on przeznaczony. Jeśli skutery elektryczne mają stanowić alternatywę dla samochodu, to lepiej jest zainwestować w droższy model. Lepiej jest zakupić lepszy sprzęt i zapłacić nieco więcej na początku. Pozwala to uzyskać o wiele więcej oszczędności niż w przypadku nabycia taniego jednośladu, który zepsuje się po kilku miesiącach, będzie wymagał kosztownych napraw. Jeśli mieszkamy w większej odległości od miejsca pracy bądź często korzystamy z środka transportu, to droższy skuter elektryczny pozwala przejechać o wiele większy dystans na jednym ładowaniu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December