Gdzie można jeździć skuterem elektrycznym?

On:

Pojazdy tego rodzaju są coraz bardziej popularne. Zapewniają bowiem szereg korzyści zarówno dla kierowców, jak środowiska. Dostępne są bowiem w zdecydowanie niższych cenach, nie produkują spalin, a także generują niższe koszty eksploatacji w stosunku do modeli spalinowych. Warto wspomnieć, że są także znacznie tańsze w utrzymaniu i nie wydają się drogie z perspektywy składki OC.

Skuter elektryczny to jednak nie rower. Mimo że zyskały one bardzo duże zainteresowanie, to przepisy prawne dotyczące ich użytkowania nie są w obecnie do końca jasne i ostatecznie zdefiniowane. Gdzie i po jakich drogach wolno poruszać się skuterem elektrycznym? Tego dowiesz się w niniejszym artykule!

Skutery elektryczne a ścieżki rowerowe

Hulajnogi elektryczne napotkały bardzo podobny problem, co skutery. Polskie prawo na razie nie definiuje ściśle w jaki sposób można korzystać z pojazdów elektrycznych. Hulajnogi wyposażone są w silnik o mocy poniżej 250W, nie posiadają także pedałów w celu poruszania się. W efekcie nie wolno przemieszczać się nimi ani po jezdni, a tym bardziej po ścieżkach rowerowych. Budzi to bardzo duże wątpliwości, gdyż gdzie w takim razie można wykorzystywać hulajnogi? Na chodnikach?

Analogiczna sytuacja dotyczy w nieco mniejszym stopniu skuterów elektrycznych. Zdecydowanie nie wolno poruszać się nimi po ścieżkach rowerowych. Jednak w odróżnieniu od hulajnóg, są one klasyfikowane jako motorowery. Skutery elektryczne posiadają ograniczenie do 45 km/h, a zwiększenie prędkości fabrycznej powoduje utratę homologacji. Skuterem elektrycznym można więc poruszać się po drogach publicznych. Jest to środek transportu wykorzystywany obecnie powszechnie przez firmy dostawcze. Stanowi zdecydowanie tańszą alternatywę w stosunku do jednośladów spalinowych.

Uprawnienia do jazdy skuterem elektrycznym

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym osoby niepełnoletnie zobowiązane są do posiadania prawa jazdy kategorii AM w celu przemieszczania się skuterem elektrycznym po drogach publicznych. Natomiast osoby, które ukończyły 18 lat przed 1 stycznia 2003 roku bądź posiadały kartę motorowerową przed upływem tego terminu mogą poruszać się skuterem wyłącznie na podstawie dowodu osobistego, dokumentu potwierdzającego pełnoletność lub wspomnianej karty, która stanowi substytut prawa jazdy AM.

W przypadku skuterów elektrycznych pod kątem przepisów prawnych warto również zwrócić uwagę na obowiązkowe OC. Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi posiadać odprowadzaną składkę od odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego? Z tego względu, że w innym wypadku to właśnie kierowca skutera poniesie koszty, jeśli był on sprawcą wypadku bądź kolizji. Ponadto brak opłaconego OC zagrożony jest karą grzywną przekraczającą w znacznym stopniu cenę rocznego ubezpieczenia. Pod tym kątem nie warto więc ryzykować. W zależności do wieku i doświadczenia kierowcy cena OC to mniej więcej 250 zł rocznie. Jest to zdecydowanie mniej niż w przypadku samochodów. Z kolei opłata za jego brak to około 700 zł mandatu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December