Czy skuter elektryczny wymaga rejestracji?

On:

Pojazdy napędzane energią elektryczną to absolutna innowacja. Obecnie stanowią coraz częściej wybierane środki miejskiego transportu. Skutery elektryczne wydają się niezwykle korzystnym wyborem zarówno z perspektywy ekologicznej, jak i ekonomicznej. Rozwój technologii sprawił, że dzisiaj na ulicach coraz więcej osób porusza się skuterami bądź motocyklami elektrycznymi.

Rewolucją w przypadku transportu miejskiego jest także pojawienie się wielu firm, które oferują możliwość wypożyczenia hulajnogi bądź skutera na minuty. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie zamierzają kupić na własność takiego pojazdu. Co jednak w sytuacji, gdy zdecydujemy się nabyć skuter elektryczny? Czy formalności związane z inwestycją są skomplikowane? Jak wygląda rejestracja skutera elektrycznego? Tego dowiesz się w tym artykule!

Skuter elektryczny - czy trzeba go zarejestrować?

Odpowiedź brzmi częściowo tak. Niestety, ale w świetle przepisów prawa polskiego jest to pojazd, który porusza się po drogach publicznych. Skuter zasilany prądem z akumulatora, który posiada homologację, musi zostać zarejestrowany. Natomiast wszystkie jej pozbawione są z tego obowiązku zwolnione. Ponadto skuter elektryczny jest klasyfikowany również jako motorower. Z tego względu przed pierwszą przejażdżką, konieczna będzie wizyta w wydziale komunikacji drogowej urzędu miejskiego. Skutery i motorowery elektryczne o mocy przekraczającej 4 kW podlegają tym samym normom, co motorowery spalinowe o silniku do 50 ccm. Nakłada to obowiązek rejestracji skutera elektrycznego na kierowcę. Ponadto będzie on także zobowiązany do regularnego opłacania składki OC, gdyż będzie on poruszał się po drogach publicznych. W takim wypadku istnieje możliwość kolizji z innym uczestnikiem ruchu bądź wypadku drogowego. Nie należy się jednak zbytnio przejmować kosztami ubezpieczenia, gdyż jest ono nieporównywalnie niższe niż OC samochodu. Rocznie nie przekraczają one 300 zł. Z kolei kary za jego brak sięgają nawet 700 zł. Z tego względu lepiej jest taniej skorzystać z benefitów, a także gwarancji bezpieczeństwa, jakie oferuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Tak jak w przypadku auta całkowicie opcjonalne w tym przypadku jest AC. W przypadku kolizji OC upoważnia do skorzystania z pomocy w razie kolizji z udziałem osób poszkodowanych bądź wyłącznie z wystąpieniem szkód na mieniu.

Jakie dokumenty są niezbędne w celu rejestracji skutera elektrycznego?

Przed udaniem się do wydziału komunikacyjnego, dobrze jest przygotować oraz uzupełnić wcześniej niezbędną dokumentację. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz wiele stresu związanego z formalnościami. Jakie dokumenty są wymagane w celu rejestracji elektrycznego motoroweru?

  • Wniosek o rejestrację – dostępny za pośrednictwem strony internetowej urzędu gminu lub miasta

  • Homologacja COC bądź świadectwo zgodności z WE. Jest to dokument poświadczający zgodność homologacji z normami polskimi, wydawany przez importera,

  • Oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe do rejestracji w ewidencji pojazdów,

  • Potwierdzenie opłaty należności skarbowych,

  • Dowód osobisty,

  • Dowód zakupu pojazdu z precyzyjną adnotacją daty i miejsca odprawy celnej, a także poświadczenie zgłoszenia w urzędzie celnym.

Ile trwa rejestracja skutera elektrycznego?

Procedura rejestracji motoroweru elektrycznego nie jest skomplikowana, jednak wymaga nieco przygotowania przed złożeniem wniosku. Rozpatrzenie wniosku, a następnie rejestracja pojazdu zajmuje z reguły 30 dni. Na ten czas wydawany jest tzw. dowód tymczasowy, który wraz z opłaconym OC uprawnia kierowcę do poruszania się po drogach publicznych przez okres miesiąca. Po upływie tego terminu wydział komunikacji zobowiązany jest do wystawienia dowodu rejestracyjnego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December